jaunumi
21.11.2011. 00:56
“Ežu” sudraba sezona

Intervija ar “Eži/LMT” un Latvijas izlases treneri Juri Straumi par aizvadīto sezonu.

2011. gada sezona “Ežu” komandai iznāca tāda kā savdabīga sudraba sezona. “Isover” Latvijas kausa izcīņā palikāt otrie, otrie bijāt arī “Livland” Latvijas čempionātā. Arī visas jaunatnes komandas valsts čempionātos savās vecuma grupās, izņemot U15 vienību, kas izcīnīja pirmo vietu, ierindojās otrajā ailītē...
– Sezona, kopumā vērtējot, principā bija normāla. Lielākais zaudējums, protams, bija vecākā trenera Jāņa Graumaņa aiziešana aizsaulē. Ja runājam par pieaugušo komandu, tad otrajai vietai Latvijas kausā un Latvijas čempionātā ir dažādi izskaidrojumi. Abās sacensībās mums nācās cīnīties pret komandām, kas bija izveidotas no diviem klubiem. Latvijas kausa izcīņas finālā spēlējām pret “Miesniekiem”, kas bija pastiprināti ar “Baldones” regbistiem, bet Latvijas čempionātā pret “Kalvi”, kurā apvienojās Regbija klubi “Ovāls” un 1964. Savukārt mēs cīnījāmies tikai pašu spēkiem. Šur tur šis tas pietrūka, šur tur nepaveicās, bet galarezultāts ir tāds, kāds nu reiz ir. Apstiprinājās vecā sporta aksioma, ka kaut ko nosargāt ir daudz grūtāk, nekā izcīnīt. Jāpiebilst arī, ka šogad nebija izdevusies valsts čempionāta formula. Tas galu galā atsaucās arī uz Latvijas izlases gatavību Eiropas Nāciju kausa izcīņas spēlēm. Nācās secināt, ka visiem klubiem ir kritusies fiziskā sagatavotība, lai arī tehnikas un taktikas līmenis palicis apmēram tādā pašā līmenī. Arī Latvijas Regbija federācijai vajadzētu sakārtot prioritātes – kas mums ir svarīgāks, regbijs 15 vai regbijs 7. Abus divus pavilkt cilvēku un materiālo resursu ziņā turpmāk būs grūti. Ideāli būtu, ja spēlētāji izvēlētos vienu no šiem veidiem. Diemžēl, cik esam, tik esam, un tie paši regbisti spēlē gan septiņnieku, gan lielo regbiju. Ja savelkam visu kopā, es domāju, ka “Ežiem” šogad nav īpaši par ko uztraukties vai kaunēties – sīvā cīņā zaudēta pirmā vieta divos svarīgākajos turnīros. Taču nākamgad būs iespēja cīnīties par šo titulu atgūšanu.
Cik “Ežu” komandas spēlētāji šogad spēlēja Latvijas izlases rindās un kā vērtēt valstsvienības sniegumu?
– No “Ežu” komandas izlases rindās bijuši deviņi spēlētāji: Romāns Odnokurcevs, Māris Streikišs, Zigurds Felss, Mareks Larionovs, Gunārs Grīnvalds, Raimonds Krūmiņš, Ruslans Kotļevs, Kristaps Bērziņš un Reinis Pepa. Kāds sniegums padevās izlasei – visiem ir labi zināms. Piedzīvojām četrus zaudējumus. Iemesliem jau daļēji pieskāros, runājot par Latvijas čempionātu. Vēl noteikti jāmin tas, ka arvien vairāk komandas sastāvā ienāk jaunie spēlētāji. Izlases spēles apliecināja, ka ne vienmēr pieredzējušie regbisti ar vārdu ir labāki par jaunajiem nepieredzējušajiem. Taču komandai būtu nepieciešamas testa spēles, lai to varētu savlaicīgi izvērtēt. Mums nācās to darīt kaujas apstākļos. Pagaidām jaunie nevar pilnvērtīgi izpausties. Nākamgad būs jāskatās, kāda būs valsts čempionāta formula. Regulārais čempionāts ir regulārais čempionāts un tam būtu jābūt visnopietnākajām sacensībām. Izslēgšanas spēles pēc tam varētu rīkot kā Prezidenta kausa izcīņu. Vēl viens svarīgs faktors – kā piesaistīt ārzemēs spēlējošos regbistus. Te gan jāapzinās, ka viņu iesaistīšana nepacels regbija līmeni Latvijā. Tiesa, kad mūsu profesionāļi ir komandas sastāvā, arī pārējie cenšas nospēlēt nedaudz augstāk virs sava līmeņa.
Kādi ir “Ežu” plāni, domājot par nākamo sezonu?
– Šobrīd gribam paši saprast, ar cik komandām nākamsezon startēsim – vienu vai divām? Otrs ir jautājums, pēc kāda principa veidot divas komandas – viena stipra, otra vājāka, viena vecāka, otra jaunāka? Šobrīd viss liecina, ka spēlēsim ar divām vienībām. Tiesa, ja uz spēlēm nāks tikai 13 spēlētāji būs muļķīgi, bet, ja desmit sēdēs malā rezervē, arī būs muļķīgi. Nemaz tik ļoti daudz neesam, jo Rīgas centrā iesaistīt jauniešus regbija nodarbībās nemaz nav viegli...
Kā būs ar Latvijas čempionātu regbijā 7? Vai “Eži” turpinās, kā līdz šim, spēlēt tajā ar jauniešu komandu, bet pārējiem ļaus startēt no citām komandām?
– Prioritāte joprojām mums būs regbijs 15. Taču arī septiņniekā domājam par otrās komandas izveidi. Viena komanda būs jau iepriekš redzētā jauniešu vienība, savukārt tie spēlētāji, kas jau šosezon spēlēja “Kurši/Livonia” sastāvā, varēs to darīt arī turpmāk. Savukārt otro mūsu komandu varētu veidot pārējie spēlētāji, kas vēlas to darīt sava prieka pēc. Centīsimies attīstīt arī septiņnieku. Jāatzīst, ka regbijā 7 izveidot komandu ir vieglāk, bet visur pasaulē valsts regbija līmeni vērtē pēc klasiskā regbija. Līdz nākamā gada janvārim jātiek skaidrībā ar 15nieka komandām, tad tiksim skaidrībā arī ar septiņnieku. Jāpiebilst, ka daudz pūļu pieliekam, lai sadarbībā ar Rīgas Futbola skolu sakoptu Latvijas Universitātes stadiona melno laukumu, citādi vienubrīd bijām bez savas sporta bāzes.
Kāds šogad “Ežu” pieaugušajai komandai bija papildinājums no jauniešu komandu vidus? Atceros, pēc zaudējuma “Livland” Latvijas čempionāta finālā tu teici, ka varbūt vajadzējis vairāk laist laukumā jaunos...
– “Ežu” U20 komandas spēlētāji visi šosezon jau mēģināja spēkus lielajā komandā. Tā kā papildinājums bija, un pat ļoti nopietns. Cita lieta, ka sezonas sākumā ir grūti pateikt, kāds jaunais spēlētājs būs sezonas beigās. Vai strauji progresēs, vai savā izaugsmē stāvēs uz vietas. Sezonas sākumā vispār ir grūti noteikt sastāvu, jo iepriekš teiktais attiecas ne tikai uz jaunajiem.
Šosezon “Livland” Latvijas čempionātā “Ežiem” ne reizi neizdevās uzvarēt “Kalvi”. Tas bija pa spēkam tikai “Isover” Latvijas kausa izcīņas pusfinālā. “Kalves” rindas šosezon pastiprināja arī bijušais “Ezis” Nauris Bērziņš...
– Bērziņš jau nav vienīgais “Ežu” audzēknis, kas spēlē citur. Ja runājam par abu komandu motivāciju savstarpējās spēlēs un īpaši finālā, “Kalvei” tā viennozīmīgi bija lielāka. Mēs jau pirmie bijām bijuši. Abas komandas gan spēkos ir līdzīgas. Taču, ja viena no tām vēlas uzvarēt vairāk, otrai ir grūti pretī stāvēt. Un vēl kas – regulārajā čempionātā “Kalve” jau bija uzvarējusi. Ja mēs izrādītos pārāki finālspēlē, tas kaut kā nebūtu īsti godīgi.
Šogad notika arī kārtējā Pasaules kausa izcīņa regbijā Jaunzēlandē. Kas visvairāk palicis atmiņā no datoru ekrānos redzētā un ko no tā varētu izmantot ikdienas darbā ar “Ežiem”?
– Viennozīmīgi – ļoti no svara ir spēles disciplīna un taktiskais zīmējums. Spēlēt tāpat vien nevar. Jāprot izmantot savas spēcīgās puses. Un visam pamatā ir fiziskā sagatavotība. Pirmās 20 minūtes visas komandas cīnījās kā līdzīgas, bet beigās vājākā parasti tik un tā “saplīsa”. Tie laiki, kad regbija laukumā varēja vienkārši tāpat pagrūstīties, ir beigušies.
“Eži” šogad startēja arī Baltijas kausa izcīņā, vienīgajā spēlē piedzīvojot smagu zaudējumu pret lietuviešiem...
– Jā, tā bija. Pagaidām mums vēl pašiem nav īstas skaidrības par šīm sacensībām. Katrā ziņā tām nopietni negatavojāmies, jo spēļu jau tāpat pietika. Aizbraucām uzspēlēt, ja tā var teikt, sava prieka pēc. Šīs sacensības turklāt notika vasaras vidū, kad visiem prāti bija aizņemti ar pavisam ko citu. Redzēsim, kā būs nākotnē. “Eži” ir apsolījuši startēt Baltijas kausā un to acīmredzot arī darīs.

Jānis Erenbergs,
Latvijas Regbija federācijas
preses sekretārs
 
FOTO - skatīt šeit  
0 komentāri
© "LMT Regbija klubs "Eži". Visas tiesības aizsargātas.
Mājas lapu veidoja: Global Project Solutions